Jak odnowić tapicerkę?

News

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tapicerka to wizytówka samochodu. W rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów, większość osób na podstawie tapicerki ocenia to, w jaki sposób właściciel traktuje swój samochód.

Przeważająca większość osób regularnie czyści własny samochód, należy jednak pamiętać, że polega to przede wszystkim na usunięciu śmieciu, kurzu i brudu w dostępnych miejscach, nie mniej jednak w każdym aucie znajdują się liczne zagięcia, zakamarki i trudno dostępne miejsca, których oczyszczenie za pomocą odkurzacza jest praktycznie niewykonalne.

Skąd się bierze brzydki zapach?

Powstający w samochodzie kurz i brud to w dużej mierze efekt standardowego użytkowania pojazdu. Nieprzyjemny zapach jest natomiast efektem nieczystości, które w procesie rozkładu powodują właśnie wydzielanie się brzydkich zapachów, których z czasem nie można nawet zniwelować za pomocą choinek zapachowych ani regularnego wietrzenia auta.

Jeśli przyczyną nieprzyjemnego zapachu są zapchane w wyniku działania brudu i kurzu instalacje wentylacyjne, a w efekcie brak możliwości prawidłowego przepływu powietrza – w tej sytuacji zazwyczaj wystarczy wymienić filtr i problem zniknie.

Może się jednak zdarzyć, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest zalanie lub podtopienie samochodu, np. w wyniku ulewy. Efektem tego jest nieprzyjemny zapach, nierzadko trudny do usunięcia. Nie można go także zniwelować za pomocą choinek zapachowych lub wietrzenia samochodu, co bardzo często jest stosowane w komisach i skupach aut.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązaniem, które warto zastosować w tej sytuacji jest odgrzybienie nawiewu, które można wykonać korzystając ze specjalnej, długiej sondy lub ozonu.

Jak odnowić tapicerkę

Właściwe czyszczenie

Skutecznym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu jest także dokładne wyczyszczenie tapicerki. Warto podkreślić, że zadanie to można wykonać samodzielnie – będzie taniej niż w firmie świadczącej tego typu usługi i z całą pewnością szybciej. Ważne jest jednak to, aby zachować odpowiednią kolejność czynności.

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się odkurzacz – narzędzie to przyda się także podczas odkurzania tapicerki. Należy jednak pamiętać, aby przed przystąpieniem do tej czynności wystawić lub rozłożyć kanapy oraz usunąć wszystkie większe odpady.

W trudno dostępnych miejscach warto zastosować specjalistyczne urządzenie ssące.

Ostatnim krokiem jest czyszczenie na mokro, czyli z wykorzystanie odpowiednich preparatów czyszczących, najlepiej w postaci sprayu – spray łatwo rozprowadza się po całej powierzchni, a dzięki odpowiednim składnikom aktywnym, zapewnia optymalne oczyszczenie i odświeżenie tapicerki.