Jak trwale zabezpieczyć lakier?

News

Istnieje wiele różnych sposobów na zabezpieczenie lakieru na samochodzie przed uszkodzeniami. Ciągle pojawiają się nowe, zwłaszcza, że rozwój technologii szybko postępuje. Oto trzy pomysły na zabezpieczenie samochodu trwale i skutecznie.

Co szkodzi powierzchni samochodu?

To przede wszystkim czynniki atmosferyczne, od powietrza (proces oksydacji powłoki) aż po czynniki chemiczne w zanieczyszczonym powietrzu i słońce. Kwasy i tłuszcze nie służą lakierowi, podobnie jak promieniowanie słoneczne. W wyniku tych wszystkich uszkodzeń, potęgowanych przez drobne zarysowania, lakier staje się coraz bardziej matowy, traci kolor, a jego wygląd postarza wizualnie cały pojazd. Co można zrobić, by spowolnić te procesy?

Najnowsze technologie

Kosztem około 250 złotych można nabyć opracowane z użyciem nowoczesnych technologii środki. Tworzą one twardą powłokę na powierzchni lakieru, ochraniając go przed rysowaniem i innymi uszkodzeniami. Są oparte głównie na sieci ceramicznej oraz na kwarcach. Pokrycie samochodu taką powłoką zabezpiecza go nawet na kilka lat, warto więc przemyśleć taki zabieg. Powłoka jest także odporniejsza, niż najlepszy nawet wosk.

Zabiegi poprawiające wygląd lakieru

Woskowanie dwa razy w roku

Dobrym, skutecznym i znanym od dawna sposobem na ochronę lakieru jest także jego woskowanie. Warto nakładać dobrej jakości woski, na przykład brazylijską carnaubę. Tworzą one hydrofobową powłoczkę, która ułatwia mycie samochodu, ale także dodaje mu blasku i chroni przed promieniami UV, drobnymi uszkodzeniami i niską temperaturą w zimie.

Folia ochronna na samochód

Ten sposób pozwala nie tylko na zabezpieczenie lakieru, ale także na zmianę wyglądu lub koloru pojazdu. Folię nakleja się dość trudno, ponieważ trzeba dopasować ją do kształtu karoserii. Jej niewątpliwą zaletą jest wysoka wytrzymałość, w niektórych przypadkach nawet na grad czy odpryski kamieni. Folia chroni także samochód przed przyklejaniem się błota czy smoły. Niestety, jej wadę stanowi cena. Może ona wynieść nawet 2000 złotych, a raczej nie mniej, niż 1500 złotych.