Błędy popełniane przy pielęgnacji auta

News

Czyszczenie samochodu to czynność przyjemna i pożyteczna, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak łatwo jest doprowadzić do uszkodzeń powłoki lakierniczej i innych elementów pojazdu w czasie jego mycia. Problemem jest to, że mycie samochodu wydaje się być czynnością prostą i nieskomplikowaną, a w rzeczywistości jednak można zrobić bardzo dużo złego mając dobre intencje.

Najczęściej popełnianym błędem jest korzystanie z typowych środków czystości zabranych z domu, a nie z produktów przeznaczonych do pielęgnacji samochodu. Efektem tego jest taki, że uzyskamy zmatowioną powierzchnię lakieru, jeśli zamiast szamponu samochodowego będziemy wykorzystywali płyn do naczyń. Bardzo złym pomysłem jest też pielęgnacja skórzanej tapicerki za pomocą kremów do rąk czy oliwek do naszej skóry. Powodują one odbarwienia na skórze i przyspieszają jej zużycie. Z kolei popularny środek do czyszczenia felg, środki pielęgnacyjne domowe kominki, są faktycznie skuteczne, ale usuwają z felg bardzo ważną warstwę ochronną zabezpieczającą je przed uszkodzeniami.

Gąbka

Bardzo niebezpiecznym narzędziem okazuje się być gąbka, typowe narzędzie do mycia samochodów. Nie tyle niebezpieczna jest sama gąbka, co fakt, że w jej porach chowają się zazwyczaj drobne cząsteczki piasku. Mycie samochodu taką gąbką prowadzi do powstania nieuchronnych i nieodwracalnych rys. Najlepszą alternatywą dla gąbek powinny być specjalne ściereczki z irchy, których struktura zmniejsza ryzyko powstania rys. Nawet w przypadku użycia takiej opcji konieczne jest posiadanie dwóch wiaderek z wodą. W pierwszym będzie czysta woda i w niej będziemy płukać ścierkę, a w drugiej będzie woda z szamponem wykorzystywana do właściwego mycia.

Jak myć samochód

Myjka ciśnieniowa

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku myjek ciśnieniowych. Nie porysują nam lakieru, ale mogą uszkodzić jego powierzchnie, jeśli pistolet myjki znajdzie się bliżej niż 10-15 centymetrów od karoserii samochodu. Ciśnienie będzie wtedy za duże. Myjką ciśnieniową można ponadto uszkodzić ważne elementy samochodu, na przykład czujnik ABS.

Wystrzegać należy się czyszczenia samochodu na sucho. Nawet przetarcie z pozoru czystego lakieru szmatką skończy się porysowaniem auta, ponieważ zawsze znajduje się na nim trochę pyłków czy kurzy. Nie widać ich, ale mikrorysy powstaną.

Warunki termiczne

Inny czynnik ryzyka to wysoka temperatura. Różnego rodzaju woski i szampony nie powinny wysychać bezpośrednio na karoserii samochodu, ponieważ jeśli tak się stanie, pojawią się w tych miejscach odbarwione plamy. Kiedy karoseria jest mocno nagrzana, wysychanie trwa moment.