Wysokie ciśnienie oleju: główne przyczyny i objawy (jak je naprawić)

News

Zwiększone lub wysokie ciśnienie oleju w samochodzie jest sytuacją alarmującą i należy się nią szybko zająć.

Większość kierowców w obliczu wysokiego ciśnienia oleju dochodzi do wniosku, że nadszedł czas na wymianę silnika, jednak nie zawsze jest to prawdą.

W tym wpisie wyjaśnimy, co powoduje wysokie ciśnienie oleju i na jakie objawy należy zwrócić uwagę. Zacznijmy od przyczyn, których należy szukać.

Spis treści show 7 Przyczyny wysokiego ciśnienia oleju 1. Zimny silnik 2. Niewłaściwa klasa oleju 3. Zatkany przepust 4. Problem z czujnikiem ciśnienia oleju 5. Awaria zaworu nadmiarowego 6. Zanieczyszczony lub uszkodzony filtr oleju 7. Olej złej jakości Jakie jest idealne ciśnienie oleju? Objawy wysokiego ciśnienia oleju

7 przyczyn wysokiego ciśnienia oleju

Najczęstsze przyczyny wysokiego ciśnienia oleju to zimny silnik, niewłaściwy typ oleju silnikowego lub uszkodzony czujnik ciśnienia oleju. Przyczyną może być również uszkodzony zawór nadmiarowy w pompie olejowej lub uszkodzony filtr oleju.

Choć są to niektóre z objawów, nie są to wszystkie! Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych przyczyn wysokiego ciśnienia oleju.

1. Zimny silnik

Najczęstszą przyczyną wysokiego ciśnienia oleju jest temperatura silnika. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przy zimnym silniku ciśnienie oleju jest bardzo wysokie. Przeważnie jest ono dwukrotnie wyższe niż w przypadku rozgrzanego silnika lub nawet wyższe.

Zamiast tego należy sprawdzić ciśnienie, gdy olej silnikowy jest gorący. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, gdy olej silnikowy jest gorący, czas zacząć się martwić.

2. Niewłaściwa klasa oleju

Eksperymentowanie z różnymi klasami oleju może czasem okazać się złą decyzją, zwłaszcza jeśli nie skonsultujesz się z ekspertem. Różne klasy oleju mają różny poziom lepkości i są przeznaczone do określonych typów silników.

W przypadku zastosowania niewłaściwego gatunku oleju do silnika samochodu może wystąpić bardzo wysokie ciśnienie oleju. Zalecaną klasę oleju dla danego silnika można znaleźć w instrukcji obsługi.

3. Zablokowany przepływ

Jeśli przez lata wymiana oleju w samochodzie nie była przeprowadzana prawidłowo, mogło to spowodować powstanie szlamu olejowego w silniku, który mógł zatkać wszystkie kanały olejowe.

Zablokowanie kanałów olejowych może powodować wysokie ciśnienie, ponieważ silnik jest pozbawiony odpowiedniego smarowania.

Niestety, wysokie ciśnienie oleju spowoduje również niskie ciśnienie oleju w innej części silnika. Dlatego nie należy dopuszczać do pracy silnika przed usunięciem niedrożności kanałów olejowych.

4. Problem z czujnikiem ciśnienia oleju

Czy jesteś pewien, że w Twoim silniku rzeczywiście jest wysokie ciśnienie oleju, czy może czujnik lub manometr pokazuje niewłaściwe ciśnienie oleju?

Problem z wysokim ciśnieniem oleju może być również spowodowany przez wadliwy czujnik ciśnienia oleju lub manometr. Może on dawać fałszywy sygnał, że manometr pokazuje zbyt wysokie ciśnienie, ale w rzeczywistości ciśnienie jest prawidłowe.

Zanim zaczniesz rozbierać silnik, zdiagnozuj go za pomocą ręcznego testera ciśnienia oleju, aby uzyskać właściwe ciśnienie.

5. Awaria zaworu nadmiarowego

Zadaniem zaworu nadmiarowego jest upuszczanie nadmiaru oleju, gdy ciśnienie oleju jest zbyt wysokie. Jeśli zawór nadmiarowy jest zatkany lub uszkodzony, może nie przepuszczać nadmiaru oleju, a zamiast tego w układzie wytworzy się wysokie ciśnienie oleju.

Zawór nadmiarowy jest często umieszczony wewnątrz pompy oleju i bardzo trudno do niego dotrzeć. W większości przypadków konieczna jest wymiana całej pompy olejowej.

6. Zanieczyszczony lub uszkodzony filtr oleju

Jeśli czujnik ciśnienia oleju jest zamontowany między pompą oleju a filtrem oleju, istnieje prawdopodobieństwo, że filtr oleju może powodować wysokie ciśnienie oleju przed filtrem, gdzie znajduje się czujnik ciśnienia.

Zazwyczaj oryginalne czujniki ciśnienia oleju są umieszczone za filtrem oleju, więc w tym przypadku spowodowałoby to raczej niskie ciśnienie oleju, a nie zbyt wysokie.

7. Olej złej jakości

Jeśli kupiłeś bardzo tani olej wysokiej jakości, może być problem z jego klasą olejową, a inne specyfikacje nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Używanie oleju niskiej jakości może być przyczyną wysokiego lub niskiego ciśnienia. Olej niskiej jakości, który jest cienki lub lekki, może z łatwością przepływać przez silnik i powodować niskie ciśnienie, podczas gdy gęsty olej wymaga wysokiego ciśnienia, aby przepłynąć.

Jeśli po zmianie oleju na olej innej marki zauważysz wzrost ciśnienia, może to oznaczać, że nie jest on dobry dla Twojego silnika.

Jakie jest idealne ciśnienie oleju?

Idealne ciśnienie oleju wynosi od 25 do 65 psi, gdy silnik jest ciepły i przy 1000-3000 obr/min. Jeśli natomiast ciśnienie oleju przy ciepłym silniku wynosi 80 psi lub więcej, oznacza to poważny problem.

Zależy to oczywiście od rodzaju posiadanego silnika i stopnia jego zużycia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie dokładnie ciśnienie oleju powinno panować w silniku Twojego samochodu, polecam zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu!

Objawy wysokiego ciśnienia oleju

Najczęstsze objawy wysokiego ciśnienia oleju to kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej, wycieki oleju i wysokie ciśnienie w skrzyni korbowej. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma istotnych objawów wysokiego ciśnienia oleju.

Często można je zaobserwować tylko wtedy, gdy w silniku zainstalowany jest ręczny manometr; niektóre samochody mają go w standardzie.

Innym objawem wysokiego ciśnienia oleju są wycieki oleju wokół silnika. Wysokie ciśnienie oleju może być również przyczyną wysokiego ciśnienia w skrzyni korbowej, co może spowodować, że z silnika zacznie wyciekać olej przez uszczelki.

W niektórych samochodach, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, na desce rozdzielczej miga kontrolka ciśnienia oleju!